Goed in vorm met je gehaakte trui
Sinds de R weer in de maand is, komen ook de tRuien weer uit de kast. Heerlijk, zo’n grote trui om lekker in weg te kruipen of een fijne zachte dunne trui. Truien zijn super veelzijdig en hoewel veel truien worden gebreid, zijn er ook steeds meer leuke haakpatronen voor truien! Ook op Gek op Haken verschijnt er geregeld een patroon van een trui. Er zijn verschillende manieren waarop een trui gemaakt kan worden. In deze blog vertel ik meer over deze manieren. Zo ben je goed in vorm met je gehaakte trui!
Rechttoe rechtaan
De makkelijkste manier om een trui te maken is het haken van twee rechthoekige lappen, deze aan elkaar te naaien waarbij je hals en armsgaten openlaat. De mouwen worden aangehaakt of ingezet. Met deze methode krijg je een wat “vormloze” trui en de mouwen staan er haaks op, wat wel leuk kan zijn in een oversized look. Bij patronen voor volwassenen zie je dit echter niet veel terug. Daar wordt toch vaker gekozen voor het creëren van een halslijn bijvoorbeeld. Babytruitjes worden wel vaker op deze manier gehaakt, zoals bijvoorbeeld het Babytruitje in tunische steek van Marja Waalwijk.Â
Dropshoulder
De dropshoulder is een variant hierop. Ook hier worden de mouwen aangezet in een recht gat, alleen het schouderstuk loopt nog een stuk verder over de arm. Dit geeft een losse, oversized look. Bij de wegkruiptrui van Laura Pietersma zie je goed hoe het schouderstuk doorloopt en de mouw lager begint. Alleen heeft ze in dit ontwerp wel een halslijn gemaakt en zijn het niet twee rechthoeken. Dat maakt het patroon iets moeilijker, maar nog steeds goed te doen.
Bottom-up rondhaken
Eén manier om een trui te haken is bottom-up. Je begint aan de onderkant met rondhaken. Je kunt de omvang dan al een beetje passen. Je haakt omhoog totdat je bij de oksels bent. Daar stopt het rondhaken en worden de voor- en achterkant apart afgehaakt. De schoudernaden worden dichtgenaaid, waarna je de mouw eraan vast kunt haken.
De basic trui van Laura Pietersma is bottom-up gehaakt. De boorden en col zijn er aan het eind aangehaakt.

De voordelen van bottom-up haken en de mouwen aanhaken is dat je weinig naaiwerk hebt, alleen de schouders naai je even dicht. Ook kun je tussendoor passen.
Top-down met een raglan
Wellicht heb je het woord raglan wel eens horen vallen. Raglan staat voor een specifieke mouwinzet. Er is geen schoudernaad, maar er lopen vier schuine lijnen (twee voor en twee achter) van oksel naar de halslijn. De mouw is dus met deze schuine streep verbonden aan het lijfje. Dit heeft een extra leuk effect als de mouwen een andere kleur hebben. Ook de schuine streep zelf is vaak een leuk detail door de gaatjes.Â
De raglan werd uitgevonden omdat het meer bewegingsvrijheid zou geven. Die bewegingsvrijheid had veldmaarschalk Raglan hard nodig in de oorlogen die hij voerde in de 19de eeuw. Naar hem is de raglan-mouw vernoemd, mocht je het willen weten…
Wanneer je een raglan haakt, begin je met de hals en wordt deze in vier stukken verdeeld door op vier punten te meerderen. Een voorbeeld van een ontwerp met raglan is het Pareltruitje van Linda Daas.
Rondgehaakte pas
Top-down kan ook worden gestart door rond te haken zonder raglan, dit wordt een ‘ronde pas’ genoemd. Er wordt gelijkmatig gemeerderd en op den duur wordt het werk gesplitst voor het voor- en achterpand en de mouwen. Het leuke van deze manier is vooral dat er mooie patronen gehaakt kunnen worden en je hebt geen naden. Bij de stralende trui van Laura zie je hoe zo’n mooi patroon eruit kan zien. Of wat dacht je van de druppelstrui van Jori? De pasvorm bij de schouders is minder makkelijk aan te passen.Â


Inzetmouw of aangehaakte mouw
Er zijn twee manieren om een mouw aan de trui te maken. Soms worden de mouwen losgehaakt en vervolgens in het armsgat van de trui vastgenaaid. Het nadeel is dat hier dus wat meer naaiwerk bij komt kijken. Ook kan het lastig zijn de mouw goed passend te krijgen bij het armsgat.
Bij een aangehaakte mouw wordt in het armsgat een rij steken gehaakt, waarna de mouw er direct aan vast wordt gehaakt door rond te haken.Â
Grannysquaretrui
Met granny’s kun je alle kanten op, dus ja: je kunt er ook een trui van maken! Met kleinere granny’s kun je heel goed je eigen favoriete maat samenstellen. Maar ook grote granny’s lenen zich goed voor een trui. Kijk bijvoorbeeld maar naar de herfsttrui van Laura.

Soms worden er halve granny’s (driehoeken) gebruikt om een rondere halslijn te maken.
Bijzondere varianten
Om bijzondere halslijnen te krijgen, zijn er nog andere creatieve varianten mogelijk. Zo vind ik de Cocoontrui van Marijke van den Broeck bijvoorbeeld heel leuk opgebouwd. Je haakt eerst het achterpand in heen- en teruggaande toeren. Vervolgens haak je het voorpand daaraan vast bij de schouders. Door dat aan twee kanten te doen en te meerderen, ontstaat een leuke v-hals. Ook bij dit patroon is gekozen de mouwen eraan vast te haken. Door dit topdown te doen, kun je de v-hals beter aanpassen.
Ontwerpster Laura Pietersma wordt vaak genoemd in deze blog, want zij is toch wel de koningin van de trui-ontwerpen bij Gek op Haken. Heel origineel is haar kabeltuniek, waarvoor je helemaal niets aan elkaar hoeft te naaien. Deze tuniek wordt van de ene mouw naar de andere mouw gehaakt. Je begint bij de ene mouw, daarna wordt er een zijnaad aan vastgehaakt en haak je in verticale toeren heen en weer aan het achter- en voorpand. Voor het creëren van de hals wordt heel even afzonderlijk aan het voor- en achterpand gehaakt, maar daarna wordt weer aan één stuk verder gehaakt. Om vervolgens af te sluiten met de andere mouw. Met de prachtige kabel erin is dit echt een meesterlijk ontwerp, vind ik.Â


En nog een originele parel
Eigenlijk moet ik me natuurlijk beperken tot de hoofdcategorieën, maar de pareltjes van ontwerpen wil ik dan toch genoemd hebben! Suus ontwierp de Snowleopard Sweater. Helaas is zij gestopt met ontwerpen, ik genoot altijd van haar creatieve en gedetailleerde ontwerpen. Geen instapniveau, wel een heel mooi resultaat. Bij dit ontwerp laat ze de mouw doorlopen in de bovenkant van de trui met mooie kleurvakken als resultaat.Â
Zo zie je maar, met trui-ontwerpen kun je alle kanten op! Ga jij ook goed in vorm in je eigen gehaakte trui de winter in?
Nog meer leuke truienpatronen bekijken? Klik dan hier!
Download het gratis e-book Negen Vrolijke Dierenvriendjes
Deze Vrolijke Dierenvriendjes zijn ontworpen door Marjan van der Leer, exclusief voor Gek op Haken. Het staat vol met foto’s en duidelijke patronen.
